logotype
trenuj i wspieraj fundacj
img1
img2


Przyjaciele

Aktualności

Spotkanie z pasjonatem historii Zabrza Panem Dariuszem Walerjańskim

W dniu 05.11.2014 w ramach projektu "Serce Biskupic" współfinansowanego z programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich – Śląskie Lokalnie odbyło się kolejne spotkanie ze znaną osobą. Tym razem naszym gościem był historyk, pasjonat historii Zabrza, obrońca zabrzańskich zabytków Dariusz Walerjański.

Uczestnicy spotkania mieli okazję posłuchać opowieści o początkach istnienia swojej dzielnicy, czasach jej świetności kiedy w dzielnicy oprócz ratusza m.in. działały 3 młyny i liczne zakłady przemysłowe. Pan Dariusz Walerjański podkreślał, że Biskupice są ważne na mapie miasta, ponieważ tu odbija się wszystko to, co później wydarzyło się w historii Zabrza. Biskupice ze średniowiecznej małej wsi przy drodze łączącej Kraków z Wrocławiem zaczęły rozrastać do przemysłowego minimiasta z osiedlami dla pracowników. Taka historia powtórzyła się potem w Zabrzu.. Biskupiczanie mogą być z tego dumni.

Goście spotkania mieli także możliwość zobaczenia zdjęć Biskupic zarówno tych z ubiegłego wieku jak i współczesnych oraz posłuchania wspaniałych anegdot dotyczących odwiedzających dzielnicę gości.

Spotkanie było także okazją do otwarcia wystawy o historii Biskupic. Na kilkunastu planszach umieszczone zostały reprodukcje dokumentów i fotografii pokazujących rozwój dzielnicy. Wystawa będzie dostępna w siedzibie fundacji przez najbliższe tygodnie. Zapraszamy do jej obejrzenia!

 

Zdjęcia ze spotkania

 

 

Projekt dofinansowany ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich