logotype
trenuj i wspieraj fundacj
img1
img2


Przyjaciele

Aktualności

7/8 to więcej niż 1…

Nieprawda? Matematycy stwierdzą, że to błąd? To przeczytajcie pewną historię.

W 1981 członkowie Zakopiańskiego Klubu Wysokogórskiego postanowili zdobyć szczyt Annapurny 8091 m. n.p.m. nową drogą. Pod koniec wyprawy dwóch himalaistów Maciej Berbeka i Bogusław Probulski znajdowało się w obozie czwartym. Kończyła im się żywność i gaz. Kierownik wyprawy Ryszard Szafirski zleca lekarzowi wyprawy Lechowi Korniszewskiemu znajdującemu się w obozie pierwszym: "Bierzesz gaz i jedzenie i idziesz do obozu trzeciego. Tam się spotkacie".

Lech Korniszewski nie śpi całą noc, suszy przemoczone buty nad palnikiem, a rankiem wyrusza z zaopatrzeniem dla kolegów. Dzięki temu, Berbeka i Probulski założyli obóz piąty i zdobyli na szczyt.

Historia jakich wiele? Niekoniecznie bo to jeszcze nie koniec… Po powrocie do kraju 7 himalaistów Maciej Berbeka, Bogusław Probulski, Ryszard Gajewski, Maciej Pawlikowski, Włodzimierz Stoiński, Andrzej Osika i Ryszard Szafirski otrzymało  medale za udział w wyprawie. Lech Korniszewski medalu jednak nie dostał. Odznaczeni koledzy zanieśli swoje medale do jubilera i zażądali „Masz pan siedem medali, zrób pan ósmy”. I tak powstał medal wyjątkowy, złożony z 7 kawałków medali: 2 złotych, 2 srebrnych i 3 brązowych. Medal jedyny na świecie….  Medal 7/8 które jest znacznie większe niż 1!!!

W ten weekend członkowie zarządu naszej fundacji Anna Kaczmarska i Marcin Kłak mieli niesamowity zaszczyt poznać Pana Lecha Korniszewskiego i zobaczyć na własne oczy ten niezwykły medal. Wizyta była związana z nowym projektem naszej fundacji, polegającym na przyznawaniu wyjątkowego wyróżnienia, nawiązującego do idei przyjaźni i bezinteresownej pomocy. Jesteśmy zaszczyceni, że Pan Lech Korniszewski w pełni poparł nasz pomysł. O szczegółach będziemy informować już niebawem. Osoby zainteresowane tą historią odsyłamy m.in. do filmu Jerzego Porębskiego „Zakopiańczycy”.

 

  • A02217
  • B02128
  • C02119

Simple Image Gallery Extended